poniedziałek, 1 sierpnia 2016

DOOGEE X5 Max - recenzja

Recenzja DOOGEE X5 Max - budżetowego smartfona od DOOGEE Mobile.

Firma DOOGEE Mobile wprowadziła na rynek budżetowy, kosztujący zaledwie 300 zł smartfon. DOOGEE X5 Max, bo o tym urządzeniu mowa, wyposażono w czterordzeniowy procesor, czytnik linii papilarnych oraz dwie kamery. Z doświadczenia wiem, że w budżetowych smartfonach rzadko kiedy mamy możliwość korzystania z najnowszej wersji systemu Android. DOOGEE Mobile wychodzi jednak na przekór oczekiwaniom użytkowników tanich smartfonów i oddaje w Wasze ręce telefon z Androidem 6.0.

Recenzja DOOGEE X5 Max dla wszystkich, którzy mają w planach zakup tego smartfona lub już go kupili i chcą trochę o nim poczytać.

Specyfikacja techniczna

Wyświetlacz 5.0" IPS HD (1280 x 720 pikseli), 160 tyś. kolorów
CPU MediaTek MT6580 Quad Core (1.3 GHz)
GPU Mali 400
Pamięć RAM 1 GB
Pamięć ROM 8 GB (6 GB dostępne)
Wersja Androida 6.0 Marshmallow
Frontowa kamera 2.0 Mpx
Tylna kamera 8.0 Mpx
Bateria 4000 mAh
LTE nie
Dual SIM tak

Co w pudełku?

Test DOOGEE X5 Max zacznę od tego co nabywca znajdzie w pudełku, a jest tego niewiele - urządzenie, bateria, ładowarka, przewód USB oraz okrojona instrukcja obsługi. Zawiedzione będą osoby korzystające ze słuchawek dołączanych do zestawu z telefonem, ponieważ w pudełku z DOOGEE X5 Max takich nie znajdziecie.

Obudowa

Bryła DOOGEE X5 Max ma wymiary 154 x 77.1 x 9.9 (mm) i waży 145g. Osoby, które preferują cienkie smartfony będą zawiedzione, ponieważ X5 Max do takich nie należy. Z drugiej strony grubość smartfona w połączeniu z adekwatną do niej wagą, zapewniają wygodne korzystanie. Tylna część obudowy to lekko szorstkie tworzywo sztuczne, stwarzające wrażenie solidnego. Na tylnej części obudowy znajduje się główny aparat fotograficzny, który nie wystaje ponad jej płaszczyznę, co dla mnie osobiście jest dużym plusem. Pod obiektywem aparatu jest oczywiście dioda doświetlająca, a następnie pod nią czytnik linii papilarnych, który otacza srebrna wklęsła ramka. Boki obudowy są mocno wypukłe i kontrastują z resztą czarnej obudowy, stwarzając wrażanie wypukłej opaski. Na prawej krawędzi znajdują się przyciski sterowania poziomem głośności, a pod nimi przycisk włączania/wyłączania telefonu. Moim zdaniem rozmieszczenie tych przycisków nie jest wygodne, ponieważ z reguły przycisk włączania/wyłączania producenci smartfonów umieszczają na górze, a pod nim przyciski sterowania głośnością i ja do takiego rozmieszczenia jestem przyzwyczajony (zapewne nie tylko ja). W dolnej krawędzi obudowy umieszczono głośnik.

Wyświetlacz

Pięciocalowy wyświetlacz w DOOGEE X5 Max wykonano standardzie IPS z głębią 160 tysięcy kolorów oraz rozdzielczością HD (1280x720 pikseli). Mi osobiście jakość wyświetlacza bardzo odpowiada. Kolory są bardzo żywe i nie męczą oczu podczas dłuższego patrzenia np. oglądania filmu czy grania. Na kąty widzenia korzystający ze smartfona także nie powinni narzekać.

Software i hardware

X5 Max napędza czterordzeniowy procesor MediaTek MT6580 o częstotliwości taktowania 1.3 GHz, układ graficzny Mali 400 oraz 1 GB pamięci RAM. Podzespoły te w zupełności wystarczają do płynnego działania urządzenia. Na pokładzie X5 Max znajdziemy Androida w wersji 6.0. Pamięci na dane użytkownika jest niestety mało, bo z 4 GB faktycznie do wykorzystania zostaje połowa. Drugą połowę zajmuje Android wraz z preinstalowanymi aplikacjami.

Aparat fotograficzny

Aparat fotograficzny w tym modelu DOOGEE robi zdjęcia w rozdzielczości 5.0 Mpix. Warto wspomnieć, że poziom wykonywanych zdjęć jest średni. Frontowy aparat służący głównie do robienia selfie ma matrycę 2.0 Mpix. Oprogramowanie wspomagające aparat pozwala oczywiście na skromne ustawienia parametrów wykonywanego zdjęcia. Można między innymi ustawić balans bieli, czułość ISO i czas naświetlania. Kamera pozwala na nagrywanie filmów w jakości HD, a ich jakość jest zadowalająca.

Czytnik linii papilarnych

Czytnik linii papilarnych w DOOGEE X5 Max działa szybko i sprawnie. Czytnik ten poza standardową funkcjonalnością - budzenie i odblokowanie urządzania, pełni też rolę przycisku funkcyjnego. Czy ten czytnik, aby na pewno jest potrzebny? Moim zdaniem traktować go należy raczej jako dodatkowy "bajer" w telefonie, ponieważ wygodniejsze jest wybudzanie telefonu podwójnym tapnięciem. Oczywiście to tylko moje skromne zdanie.

Bateria

Pojemność baterii w tym modelu to aż 4000 mAh i tu nie ma się do czego przyczepić. Przy transmisji danych przez Wi-Fi i słuchaniu muzyki bateria wytrzymuje około 14 godzin.

Czujniki i sensory

  • Czujnik światła;
  • Czujnik zbliżeniowy;
  • Akcelerometr;

Wybrane funkcje

  • Parallel Space - aplikacja dostępna w Google Play, preinstalowana w DOOGEE X5 Max. Aplikacja ta służy do zalogowania się jednocześnie na wiele kont różnych serwisów.

Zalety

  • Czytnik linii papilarnych;
  • Wybudzenie ekranu podwójnym tapnięciem;
  • Obracanie ekranu;
  • Stylowy design;
  • Dobra bateria;

Wady

  • Zbyt gruby jak na dzisiejsze czasy;
  • Zbyt mało pamięci na dane użytkownika;
  • Obsługa kart pamięci tylko do 32 GB;
  • Bardzo przeciętna jakość wykonywanych zdjęć;
  • Brak roota;

Czy wart swojej ceny?

Moim zdaniem zdecydowanie tak. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że w chwili obecnej jest to jeden z najlepiej wyposażonych i działających smartfonów w swojej klasie cenowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz